logo przychodnia2023

 

Zaufało nam ponad 220 000 Pacjentów

 

Rak piersi – leczenie oszczędzające

W Polsce i świecie zachodnim rak piersi u kobiet jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. W naszym kraju według ostatnich statystyk roczne nowe zachorowania przekraczają 12 000 przypadków, umieralność sięga 50%, co jest ponad dwukrotnie większą wartością niż na przykład w USA. Przyczyną tak wysokiego odsetka niepowodzeń jest wysoki stopień zaawansowania nowotworu w momencie pierwszorazowego zgłoszenia się do lekarza. Spowodowane jest to niewielką w skali kraju dostępnością badań mammograficznych, szczególnie tych wykonywanych profilaktycznie. Jak pokazują tegoroczne statystyki bardzo niepokojąca jest też zgłaszalność samych kobiet na badanie profilaktyczne (darmowe i blisko dostępne) – w przypadku skriningu mammograficznego wyniosła niewiele ponad 30%, w przypadku skriningu cytologicznego raka szyjki macicy około 5%!!!.W wielu badaniach prospektywnych wykonywanych na wielotysięcznych populacjach kobiet wykazano jak ważny dla poprawienia wyników leczenia raka piersi jest skrining mammograficzny – w porównaniu z nim wszystkie pozostałe metody wczesnego wykrywania nie mają praktycznego znaczenia.

Wczesne wykrycie raka piersi w bezpośredni sposób przekłada się na możliwość przeprowadzenia nowoczesnego leczenia chirurgicznego – leczenia oszczędzającego (BCT breast conserving treatment). Chodzi tu o oszczędzenie zarówno piersi – uniknięcie amputacji - jak i węzłów chłonnych pachowych. Należy podkreślić, że w przypadku leczenia oszczędzającego chodzi nie tylko o efekty psychologiczne związane z zachowaniem piersi, ale w przypadku oszczędzania węzłów chłonnych pachowych o realne korzyści związane ze sprawnością kończyny górnej i uniknięciem jej obrzęku chłonnego.

W wysoko rozwiniętych krajach zachodnich leczenie oszczędzające pierś oraz tak zwaną biopsję węzła chłonnego „wartowniczego” stosuje się od kilku lat powszechnie w stosunku do większości kobiet z nowo wykrytym rakiem piersi (70-80%). W Polsce obecnie takie postępowanie obejmuje najwyżej do 20% nowych zachorowań, i dotyczy kobiet leczonych jedynie w kilku ośrodkach onkologicznych.

Polska Fundacja Europejskiej Szkoły Onkologii od lat aktywnie uczestniczy w mammograficznym skriningu raka piersi oraz w leczeniu wykrytych przypadków. PFESO jest jednym z nielicznych w naszym kraju ośrodków onkologicznych dysponujących sprzętem i kadrą zdolną do przeprowadzania nowoczesnego leczenia oszczędzającego w leczenia raka piersi – w zakresie piersi jak i węzłów chłonnych.

 

Dr n. med. Zbigniew Mentrak

KONTAKT

Nowy adres:
ul. Mokotowska 15
00-640 Warszawa

 

Przychodnia czynna:
od poniedziałku do piątku

w godz. 12:00-20:00

 

Tel. 22 331 41 40
Tel. 22 428 17 61

E-mail: przychodnia@pfeso.edu.pl

Mapka dojazdu

mapkamini