logo przychodnia2023

 

Zaufało nam ponad 220 000 Pacjentów

 

Rak jajnika

 

panek

  

Prof.nadzw. dr hab n. med. Grzegorz Panek

Specjalista ginekologii, położnictwa I ginekologii onkologicznej 

 

Jajnik jest narządem, który może być siedliskiem szerokiego spektrum nowotworów we wszystkich okresach życia kobiety – od dzieciństwa aż po wiek starczy. W krajach uprzemysłowionych każda kobieta obciążona jest 5-7% ryzykiem zachorowania na nowotwór łagodny i 1-2% ryzykiem zachorowania na raka jajnika.

Rak jajnika stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań przed jakimi stoi ginekologia onkologiczna. W Polsce każdego roku rozpoznawanych jest około 2400 nowych przypadków raka jajnika, a około 70% leczonych umiera z powodu tego nowotworu. Czynnikiem decydującym o niskiej skuteczności leczenia raka jajnika jest niezwykle podstępny przebieg z brakiem charakterystycznych objawów klinicznych we wczesnym stadium rozwoju. Najczęstsze objawy guzów jajnika to niespecyficzne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Szczególnie niepokojącym objawem jest szybkie powiększanie się obwodu brzucha kobiety. Przyczyną tego stanu jest szybki wzrost guza jajnika lub jego rozsiew z wytwarzaniem i gromadzeniem się płynu w jamie brzusznej. W tak zaawansowanym stanie rozpoznawanych jest około 60% przypadków raka jajnika.

Wobec braku skutecznych metod wczesnego wykrywania tego nowotworu nadal najistotniejsze znaczenie w zapewnieniu zdrowia kobiecie przypada regularnym badaniom profilaktycznym. Poza rutynowym badaniem ginekologicznym wskazane jest również wykonanie przez pochwowej ultrasonografii narządu rodnego, a w przypadkach wątpliwych oznaczenie poziomu markera Ca-125 i HE-4 we krwi. Interpretacja wyniku poziomu Ca-125 powinna być dokonywana przez lekarza. Badania profilaktyczne są szczególnie istotne w przypadku kobiet z wywiadem rodzinnego występowania raka jajnika.

KONTAKT

Nowy adres:
ul. Mokotowska 15
00-640 Warszawa

 

Przychodnia czynna:
od poniedziałku do piątku

w godz. 12:00-20:00

 

Tel. 22 331 41 40
Tel. 22 428 17 61

E-mail: przychodnia@pfeso.edu.pl

Mapka dojazdu

mapkamini