logo przychodnia2023

 

Zaufało nam ponad 220 000 Pacjentów

 

Jak uniknąć raka jelita grubego

Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów – szacuje się, że 6% ludzi w ciągu całego swego życia zachoruje na raka jelita. W większości przypadków wykrywany jest w późnym stadium i dlatego jedynie 25% pacjentów, u których wykryje się raka przeżyje następne 5 lat.

         Na szczęście raki wykryte we wczesnej fazie są w większości przypadków całkowicie uleczalne. Ponad 90% raków rozwija się przez wiele lat na podłożu łagodnych polipów tzw. gruczolaków, które mogą być całkowicie wyleczone bez operacji przez usunięcie ich specjalną pętlą podczas badań endoskopowych (tzw. polipektomia endoskopowa). Usuwając gruczolaki zapobiegamy powstawaniu raków. Problemem jest to, że gruczolaki i raki we wczesnej fazie często nie wywołują żadnych objawów. W tych przypadkach można je wykryć wyłącznie wykonując badania endoskopowe jelita grubego (i usuwając wszelkie nieprawidłowości podczas badania).

      Ponieważ nowotwory występują na całej długości jelita grubego metodą z wyboru w profilaktyce jest KOLOSKOPIA, czyli badanie endoskopem całego jelita grubego. W krajach objętych programem profilaktycznych badań koloskopowych obserwuje się korzystne zjawiska: raki wykrywa się we wcześniejszej fazie, a wskaźniki przeżycia chorych poprawiają się. Badaniu powinny poddać się wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat. U osób obciążonych rodzinnie (rak jelita grubego wystąpił u któregoś z rodziców, rodzeństwa lub dzieci) pierwsza profilaktyczna koloskopia jest zalecana w 40 roku życia (w rzadkich przypadkach udokumentowanej testami genetycznymi szczególnej predyspozycji do raka bada się już 25-latków). Osoba, u której udało się obejrzeć całe jelito grube przy dobrym oczyszczeniu jelita jest wolna od ryzyka raka na wiele lat. Koloskopia wykonana przez doświadczonego endoskopistę jest badaniem bezpiecznym i zazwyczaj dobrze tolerowanym. W pewnych przypadkach (przebyte liczne operacje brzuszne, bolesna koloskopia w przeszłości czy wzmożona wrażliwość na ból) zaleca się wykonanie badania w znieczuleniu dożylnym w obecności anestezjologa. Przed wykonaniem koloskopii wskazana jest wizyta u lekarza aby omówić metodę przygotowania do badania i sposób znieczulenia w konkretnym przypadku.

         Podsumowując, pomimo złych wskaźników epidemiologicznych dziś rak jelita grubego może być rakiem stosunkowo „optymistycznym”. Umiemy go wykrywać i leczyć jeśli korzystamy z zaleceń profilaktycznych i dobrodziejstw współczesnej endoskopii, chirurgii i anestezjologii.

 

Dr n. med. Antoni Gugulski

KONTAKT

Nowy adres:
ul. Mokotowska 15
00-640 Warszawa

 

Przychodnia czynna:
od poniedziałku do piątku

w godz. 12:00-20:00

 

Tel. 22 331 41 40
Tel. 22 428 17 61

E-mail: przychodnia@pfeso.edu.pl

Mapka dojazdu

mapkamini