logo przychodnia2023

 

Zaufało nam ponad 220 000 Pacjentów

 

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy stanowią coraz poważniejszy problem na naszym kontynencie dotyczą bowiem kilkunastu procent ( 22%) populacji europejskiej, i to zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. W wielu przypadkach wymagają leczenia operacyjnego z powodu wola guzowatego lub nowotworów, rzadziej z powodu dużych rozmiarów wola i objawów uciskowych czy z powodu nadczynności tarczycy.

Wiele osób, u których pojawiają się objawy dysfunkcji tarczycy, nie szuka porady u specjalisty endokrynologa. Nieprawidłowo zdiagnozowane takie objawy jak: uczucie gorąca lub zimna, wzmożona potliwość, pobudliwość nerwowa lub nadmierne zmęczenie, płaczliwość, bezsenność, trudności w koncentracji, drżenie rąk, chudnięcie lub tycie, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, u mężczyzn osłabienie libido, mogą prowadzić do wielu niebezpieczeństw i być tragiczne w skutkach. Dotyczy to również kobiet w ciąży .

Prawidłowe leczenie chorób tarczycy u kobiet w ciąży może zapobiec chorobom tarczycy u noworodków i dzieci.

Podstawową i pierwszoplanową metodą diagnostyki chorób tarczycy jest badanie USG gruczołu i oznaczenie hormonów tarczycy.

Endokrynolog po przeprowadzonej diagnostyce decyduje o właściwym leczeniu. Należy pamiętać, iż nie leczona nadczynność może prowadzić nawet do zgonu chorego w wyniku przełomu tarczycowego.

Istnieją trzy podstawowe metody leczenia schorzeń tarczycy – farmakoterapia, podanie radiojodu lub leczenie operacyjne. Wybór leczenia należy do specjalistów endokrynologów.

Odrębnym zagrożeniem, zwłaszcza na obszarach niedoboru jodu do których należy Polska, są nowotwory tarczycy. Liczba ich systematycznie wzrasta na przestrzeni ostatnich lat. Dlatego też pojedynczy guzek tarczycy lub w wolu wieloguzkowym powinien być weryfikowany za pomocą biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej ( BACC ) i podany ocenie przez patologa. Badanie BACC zyskało w ciągu ostatnich lat szerokie zastosowanie diagnostyczne, jest szybkie, niebolesne, może być wykonane ambulatoryjnie, praktycznie jest pozbawione powikłań.

Podstawową metodą leczenia nowotworów tarczycy jest leczenie operacyjne. Wczesne rozpoznanie, prawidłowe leczenie w ośrodku referencyjnym chorych na nowotwory tarczycy często stwarza możliwość wyleczenia lub przedłużenia życia na bardzo wiele lat.

Pełną diagnostykę i leczenie schorzeń tarczycy gwarantuje zespół starannie dobranych specjalistów pracujący w Polskiej Fundacji Europejskiej Szkoły Onkologii.

Zabiegi operacyjne wykonywane są w komfortowych warunkach przez wybitnych specjalistów w ośrodkach współpracujących z Polską Fundacją Europejskiej Szkoły Onkologii.

Prof.dr hab. n.med. Izabella Kozłowicz

Dr n.med. Dariusz Bisz

KONTAKT

Nowy adres:
ul. Mokotowska 15
00-640 Warszawa

 

Przychodnia czynna:
od poniedziałku do piątku

w godz. 12:00-20:00

 

Tel. 22 331 41 40
Tel. 22 428 17 61

E-mail: przychodnia@pfeso.edu.pl

Mapka dojazdu

mapkamini